הידרוסול

מהו הידרוסול?

ההידרוסול הינו מוצר המבוסס על מים ומופק מפרחים רעננים פירות עלים ומרכיבים צמחיים מזוקקים נוספים.ההידרוסול הינו תוצר לואי של תהליך ייצור שמנים אתריים ודומה בתכונותיו לשמנים האתריים. להידרוסול ולשמנים האתריים מאפיינים משותפים רבים. ההידרוסול מכיל בעיקר מים ולכן נחשב מוצר ייחודי . ריכוזיות ההידרוסולים נמוכה יותר מריכוזיות השמנים האתריים וניחוחו רך ומרומז יותר. קיימים גם זיופי הידרוסולים. עם ההידרוסולים המזוייפים נמנים מי צמחים מי פרחים מומסים ,אנפוזיות של מי פרחים וגם מים מרוכזים ועוד כיו" ב .

כיצד מיוצר ההידרוסול?
במהלך תהליך זיקוק בקיטור, האדים חודרים אל תוככי חלקי עלים, זרעים פרחים וקליפות עץ באופן המפריד את תאיהם באמצעות שמנים אתריים ומרכיבים נדיפים בעלי משקל מולקולרי נמוך. לאחר מכן באמצעות קירור, האדים עוברים תהליך עיבוי, ההופך אותם למים, כאשר מצויים שמנים אתריים ברמה משמעותית. לרוב תהליכי עיבוי יתרחשו בבסיס המיכל, ובו זמנית יצופו השמן והמרכיבים האורגניים לחלקו העליון של המיכל.
לאחר מכן השמנים האתריים מופרדים, נארזים ונמכרים, והמים שהושלכו בעבר ונחשבו לתוצר לוואי, נארזים כעת ונמכרים כהידרוסולים. הידרוסול אותנטי מכיל מים מעובים אשר הופקו בזיקוק קיטור.

ההבדל בין שמן אתרי להידרוסול

להידרוסולים ולשמנים אתריים תכונות דומות מאוד, אולם להידרוסולים יש תכולת מים גדולה יותר מאשר לשמנים האתריים.
ההידרוסולים עדינים יותר וניתן להשתמש בהם ישירות על העור ללא צורך דילול בשמן נשא. כמו כן יש להם ניחוח מרוכך יותר מאשר לשמן אתרי.

מה הם השימושים בהידרוסולים?

ניתן להשתמש בהידרוסולים כמסכות פנים, טונרים, כמוצרים לטיפוח השיער, כמטהרי אויר לחדרי הבית, כספריי גוף ועוד.

כמות השמן האתרי המצוייה בהידרוסול

כל ליטר הידרוסול מכיל 0.05 עד 0.2 מ" ל או פחות מ- 1% ובדרך כלל הכמות היא בין 0.01 אחוזים ל0.04 אחוזים של חומר מומס אשר מקורו בשמן אתרי.
הפרמטרים של תהליך הזיקוק ומידת ממיסות הרכיבים הצמחיים במים משפיעים על תכולת ההידרוסול.

כיצד לאחסן הידרוסולים כראוי?

1. יש לאחסן את ההידרוסול הרחק מקרני שמש ומאור שמש, רצוי במקום קריר וחשוך. קרני uv, קרני שמש ישירים המקרינים אור ישירות על ההידרוסול וחום עלולים לפגוע באיכות ההידרוסולים.
2. יש למלא את תכולת ההידרוסול עד צוואר הבקבוק ולסגור את הבקבוק היטב. מגע עם חמצן או בקטריה הם סיכונים העלולים לקלקל את ההידרוסול.

חיי מדף

להידרוסול חיי מדף של בין 8 ל18 חודשים בעוד ששמנים אתריים יכולים להישמר עד כ8 שנים. ההידרוסול עלול להוות בסיס מעין קרקע פורייה להתפתחות בקטריות אף מבלי שיזוהם ישירות קודם לכן.

מומלץ לזקק הידרוסולים באופן אישי על מנת להבטיח את טוהר ההידרוסול ללא חששות של זיופים.

מזקקה מקצועית להפקת שמנים אתריים והידרוסולים ניתן לרכוש מנשמת הטבע כאן באתר

תפריט נגישות